Ciągnik John Deere 6530 na gaz

Ograniczenie kosztów paliwa to główny powód montażu instalacji gazowej w ciągniku rolniczym John Deere 6230 z roku 2010 z silnikiem o mocy 120 KM, w którym podniesiono moc elektronicznie o kolejne 20 KM. John Deere na gaz wykonuje w najcięższe prace w gospodarstwie, pracując z czteroskibowym pługiem czy prasą zwijającą do zielonek. W sezonie, taki zestaw zwija ok. 1000 bel. W ciągu roku, ciągnik przepracowuje ponad 500 mth, co sprawia, że koszty paliwa były wysokie. Najlepszym sposobem okazał się montaż instalacji STAG DIESEL.

John Deere na gaz – czy to możliwe?

Całość zamontowano w sposób ułatwiający serwisowanie: reduktor, elektrozawór wraz filtrem fazy ciekłej oraz filtr fazy lotnej o dużej pojemności, zamontowano nad akumulatorem, przed chłodnicą. Resztę, czyli czujnik temperatury i ciśnienia, listwę wtryskiwaczy, sondę lambda i termoparę wraz z czujnikiem spalania stukowego rozmieszczono w sposób typowy dla takich ciągników: w okolicach kolektora ssącego i w układzie wydechowym.

Wyłącznik LED 400 powędrował na panel sterowania po prawej stronie, zaś nadkola ozdobiły dwie butle gazowe, tzw „jedenastki”, połączone wspólnymi przewodami wraz z zaworem sterującym przepływem gazu. Tylko w ten sposób ciągnik uniezależnił się od stacji LPG.

Przełącznik rodzaju zasilania LED 400 trafił na centralne miejsce skromnej deski rozdzielczej tego prostego ciągnika. W imię wygody użytkowania, zrezygnowano z klasycznego zbiornika LPG na rzecz dwóch leżących butli 11 kg , stosowanych także w wózkach widłowych. Ich łączna pojemność użytkowa to 44 litry. Umiejscowiono je w specjalnych uchwytach przykręconych do błotników. W ten sposób kierowca wymienia butle na polu, bez konieczności jazdy do odległej stacji LPG.

Ciągnik John Deere na gaz po montażu instalacji STAG DIESEL znacznie zwiększył moc silnika. Moc przekroczyła 150 KM, co jest wyraźnie odczuwalne podczas pracy w polu.

Wygodne rozwiązanie

Podczas ciężkiej pracy, prezentowany ciągnik spala ok. 16 litrów ropy na godzinę. Po montażu: 8 litrów ON + 8 litrów LPG.

Aby oszczędności były jeszcze większe, rolnicy zwykle decydują się na postawienie w obejściu typowego stojaka na kilkanaście butli gazowych. Przy dużym zużyciu gazu, specjalna umowa z dostawcą umożliwia zakup LPG w cenach preferencyjnych.

Miejsce montażu sterownika STAG DIESEL oraz reduktora STAG R01
Miejsce zamocowania centralki LED 400
Zbiorniki z paliwem LPG zainstalowano na nadkolach